Vyšší odborná škola DAKOL a Střední škola DAKOL, o.p.s. z Petrovic u Karviné navázala spolupráci se Soukromou střední odbornou školou Via Humana ze slovenské Skalice. Skalica leží na úpatí Chráněné krajinné oblasti Bílých Karpat, v povodí řeky Moravy a na hranicích s Českou republikou. V rámci Operačního programu Přeshraniční spolupráce Slovenská republika a Česká republika připravily obě školy pro své žáky společný projekt, s názvem Přítomnost dýchá minulostí. Hlavním záměrem projektu je podpořit u žáků zájem o historii a kulturní tradice regionů, ve kterých žijí, Moravskoslezsko a Záhoří. Navzájem se s nimi seznamovat, a zároveň rozvíjet mezilidské vztahy a navazovat vzájemné kontakty.
Průběh projektu:
Poznávání regionu Moravsko-Slezsko a jeho tradic – přípravný vzdělávací kurz - říjen 2013 - listopad 2013
Obsahem aktivity bylo seznámení cílové skupiny žáků VOŠ DAKOL a SŠ DAKOL, o.p.s. s historií, památkami a kulturními tradicemi Moravskoslezského kraje pod odborným dohledem lektorů. Do této aktivity se zapojilo celkem 24 žáků partnera. V rámci přípravného vzdělávacího kurzu, který probíhal od 1. 10. 2013 do 21. 10. 2013, připravovali žáci kompletní animační program pro třídenní společenskou akci, které proběhla na konci listopadu 2013 a účastnili se jí také žáci slovenského partnera VIA HUMANA – Skalica. Připravovaný animační program vycházel z poznávání kulturních zajímavostí, tradic a památek regionu. Žáci sbírali podklady a informace týkající se historie našeho regionu Karvinska a pro účastníky společné akce připravili památeční CD.
Poznávání regionu Moravskoslezsko a jeho tradic – společenská akce 27. 11. - 29. 11. 2013
Aktivita č. 2 plynule navázala na aktivitu č. 1. V rámci této aktivity proběhla třídenní společná akce, které se účastnili žáci partnera VOŠ DAKOL a SŠ DAKOL, o.p.s. (28 žáků) a žáci vedoucího partnera Soukromé střední odborné školy VIA HUMANA – Skalice (28 žáků). Akce proběhla 27.11. – 29. 11. 2013. Cílem akce bylo představit žákům slovenského partnera historii, tradice a památky našeho regionu prostřednictvím prezentací, společenských her, návštěv regionálních památek (hornické muzeum Landek Park, národní kulturní památky Dolní oblast Vítkovi), představením regionálního folklorního souboru Olšinka či ukázkou tradičních řemesel a vystoupením uměleckého kováře, které si mohli sami účastníci akce vyzkoušet.
Poznávání tradičních gastronomických specialit Moravskoslezského kraje – přípravný specializovaný kurz - únor 2014 - březen 2014
Cílem aktivity je seznámení žáků VOŠ DAKOL a SŠ DAKOL, o.p.s. s historií regionální kuchyně a tradičními gastronomickými specialitami Moravskoslezského kraje prostřednictvím přípravného specializovaného kurzu pod vedením odborných lektorů. Kurz probíhá v období od 5. 2. 2014 do 24. 3. 2014. Do aktivity je zapojeno 24 žáků VOŠ DAKOL a SŠ DAKOL, o.p.s. Žáci zde sbírají recepty tradičních jídel Moravskoslezského kraje, učí se je připravovat, aby je mohli následně prakticky ukázat účastníkům slovenského partnera v rámci navazující aktivity č. 4. Materiály pak budou použity při přípravě společného výstupu projektu – publikace z oblasti regionální gastronomie.
A další nás ještě čeká....
Projekt je realizován v rámci Operačního programu Přeshraniční spolupráce Slovenská republika a Česká republika.